Mieszkanie rodem z Orientu

mieszkanie w stylu orientalnym

Niektórzy ludzie preferują mieszkania urządzone po europejsku, inni natomiast chcą żeby ich wnętrza sprawiały wrażenie jakbyśmy opuścili kontynent europejski i przenieśli się w jakieś odległe miejsce. Przykładowo kierunek kolonialny w urządzaniu pomieszczeń stosuje liczne i pełne przepychu egzotyczne motywy dekoracyjne. Wykorzystując je przy aranżacji swego własnego wnętrza zyskasz oryginalny nastrój rodem z odległych lądów.

Materiały i kolory

Naturą nurtu kolonialnego jest przede wszystkim wymieszanie różnych materiałów: drewna, rattanu oraz dość ciężkich tkanin z wyrazistymi odcieniami, które przeplatane są organicznymi kolorami ecru i pozostałych odcieni brązu. Żywe i jaskrawe czerwienie oraz zielenie, a także egzotyczne odcienie purpury, lapis lazuli bądź też szmaragdu wprowadzić mogą klimat odległych Indii czy Chin. Również w naszym kraju do dostania w handlu są wyroby ozdobne oraz sprzęty w znaczącej ilości pochodzące z tamtych regionów i dość prosto jest dostać rzeczy stylizowane na azjatycką sztukę (np. figurki słoni czy Buddy).

Meble

Meble jakie wykorzystamy ozdabiając swe mieszkanie na modłę orientalną powinny być przede wszystkim obficie zdobione – to nie jest styl dla pasjonatów północnoeuropejskiej prostoty – z ciemnego drewna (heban), bądź przeplatane wikliną, która dodaje im więcej lekkości poprzez swoją delikatną, ażurową strukturę.

Podłoga też ma znaczenie

Podłogi wyłożyć należy wielobarwnymi, ciężkimi dywanami (np. w perskie desenie). Ten trend w aranżacji wnętrz idealnie sprawdzić się może w mieszkaniach o rozległej powierzchni i mocno doświetlonych (z wielkimi oknami) gdyż używana kolorystyka optycznie pomniejsza pomieszczenia.