Domek w stylu góralskim

domek w górachŻycie w górach dla mnóstwa ludzi jest synonimem przygody i wydaje się być bardzo atrakcyjne. W końcu zapewne większości ludzi w Polsce góry kojarzą się z wakacyjnym wypoczynkiem a co może się lepiej kojarzyć niż wolny czas? Równie dużo zachwytu co same malownicze krajobrazy budzi u Polaków góralska architektura. Wywołuje ona pozytywne skojarzenia związane z interesującym góralskim folklorem. Co tu się zatem dziwić, że niejeden człowiek pragnąłby zamieszkać w górach. Jednak spędzenie tam kilku tygodni przy zapewnionej obsłudze w hotelu to jedno a zmaganie się z surowymi warunkami samemu i to przez okrągły rok to drugie.

Realizacja marzeń o domku w stylu góralskim

Żeby nie rezygnować z marzeń o góralskiej chatce wielu ludzi chce mieć podobny dom w swoich stronach. Wprawdzie trudno jest zastąpić krajobraz gór za oknem i perspektywę uprawiania sportów zimowych bez potrzeby dalekich wypraw, ale dom w stylu góralskim daje choćby namiastkę atmosfery prawdziwych gór i przede wszystkim dobrze się prezentuje kontrastując z okolicznymi domostwami zrobionymi według podobnych projektów. Zresztą nie tylko prywatne osoby pragną mieć dom w takim stylu, po całej Polsce pełno jest restauracji i hoteli wystylizowanych na styl góralski.

Budowa domku góralskiego

Wiadomo jest iż góralska chatka powinna być z drewna, ale budując dom w takim stylu warto wiedzieć iż nie ma potrzeby aby był on w całości zrobiony z drewna. Jest to jedna z opcji, ale dosyć często w takich przypadkach buduje się dom w klasycznej technologii budowlanej i pokrywa się go z zewnątrz deskami albo balami drewna. Dzięki temu wygląda faktycznie jak góralski ale łatwiej jest znaleźć na miejscu firmę budowlaną, która wymuruje budynek w klasycznej technologii. Dochodzi do tego jeszcze taka sprawa, że Polacy dosyć często z lekką nieufnością podchodzą do drewna jako do materiału budowlanego. Obawiają się o jego trwałość i ognioodporność.

Zaprojektowanie wnętrza góralskiej chatki

Dom wybudowany na styl góralski to jednak nie wszystko. Aby poczuć się w nim jak w górach wypadałoby go urządzić od środka faktycznie po góralsku. A to już nie jest takie proste bo nie wystarczy spędzić kilku urlopów w Tatrach czy Beskidach żeby poznać wszystkie prawidła góralskiego stylu urządzania wnętrz. Lepiej z takim zagadnieniem poradzi sobie na pewno architekt wnętrz, a najlepiej jeśli pochodzi właśnie z takich okolic, jak na przykład studio architektury wnętrz Black Kajman Design z Bielska-Białej, które ma nawet na swoim koncie kilka wdrożonych projektów aranżacji domów w stylu góralskim, konkretnie w stylu beskidzkim. Nie bez znaczenia jest zdobycie odpowiednich rekwizytów, które często znajdzie się tylko na miejscu, szczególnie dzieła sztuki artystów ludowych, bez których trudno sobie wyobrazić autentyczną chatkę góralską.