Balkon - funkcjonalny element architektoniczny

balustrada balkonowaKres ery gospodarki odgórnie planowanej znaczył między innymi odzyskanie przez naszych rodaków możliwość sięgnięcia w całkowitej mierze po prywatną przedsiębiorczość względem budowania domów. Przez dekady budowanie budynków jednorodzinnych było odsunięte na odleglejszy plan wobec odmiennego pokroju priorytetów władz Polski Ludowej, którymi była budowa wieżowców wielorodzinnych, w których po dziś dzień mieszka przytłaczająca grupa rezydentów Polski. Nim nastał 1989 rok i tak żaden człowiek na to nie narzekał, gdyż była to jedyna w swoim rodzaju opcja zakwaterowania „na własnym”. Tymczasem po 1989 otworzyły się świeże sposobności, oraz komercyjny rynek mieszkaniowy ruszył z kopyta.

U wielu ludzi, jacy w pierwszym okresie uwolnienia gospodarki wolnorynkowej dorobili się majątków odezwała się tęsknota za życiem szlacheckim (z którym przecież przeważającą część z nich nie miała nic wspólnego) i jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać naokoło miast domy jednorodzinne wystylizowane w mniej bądź bardziej elegancki sposób na szlachecki dwór. Nad gankiem obligatoryjny balkonik podparty na kolumnach, które po pewnym czasie stały się dla bardziej prekursorsko myślących ludzi synonimem obciachu. Musiało jednakże upłynąć zdecydowanie więcej czasu oraz obycia w świecie, by Polacy zaczęli stawiać domki wedle nowszych projektów.

Nawet jeśli przyznamy iż dom przypominający szlachecki dworek nie jest teraz szczególnie poszukiwanym projektem, to nie sposób zaprzeczyć, że sam balkon to szalenie funkcjonalny motyw architektoniczny, jaki sprawdza się dobrze w niemal każdym projekcie. O pewnej sprawie jednak nie można zapominać, a mianowicie o tym iż musimy go wyekwipować w balustradę balkonową (więcej nt. balustrad balkonowych). Jest to szalenie znaczące, gdyż balustrady balkonowe są gwarancją, że mieszkaniec domu nie poczyni sobie przykrości upadając z balkonu ze znacznej wysokości, a o zbiegi okoliczności przecież nie trudno. Balustrada balkonowa jest również wyśmienitym podtrzymaniem dla skrzyń z kwiatami, które powodują że budynek z zewnątrz wygląda o dużo ładniej.